Новина детально
28 жовтня 2024 р.

РЕГБІЙНІЙ КОМАНДІ «ДИНАМО» - 60 років!

ПАМ’ЯТІ РЕГБІСТІВ-ДИНАМІВЦІВ ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ!

В.БОРИСКІН, Ю.РУХЛЯДЕВ, В.РЕЙНІШ, А.СЕМАШКО, В.МЕДВЕДЕВ, В.ШИШКУНОВ, В.АДОМАЙТИС, О.ЛИПЕНКО, Є.ТОРЛІН, Євген ІГНАТОВ, Ю.БОЙКО, В. ГОРГО, О.ЗАДИРАКА, О.КИСЕЛЬОВ, І.КИТАЙЦЕВ, Г.КОТЛЯР, І. ЛЯЩЕНКО, В.СКРИПКО, В.КРАВЦОВ, А.СТРАХОВ, С.ДАСЮК, М.КИСЛЯК, В.КОНОВАЛЮК, В.ШАМБОРСЬКИЙ, В.МАСОЛ, Віктор СМІРНОВ, В.УДІНЦЕВ, Ю.ДМИТРІЄВ, О.БУКАЄВ, Л.КІЧА, А.СИРОТА, Б.ЛЯЛІКОВ, Юрій ІГНАТОВ, С.БОНДАРЕВ, Ю.БУТЕЙКО, Л.ДЕНБНОВЕЦЬКИЙ, В.ГЕРАСИМЕНКО, Л.СОКОЛОВ, П.ЯКОВЛЄВ, М.МАСАЛКІН, О.КОТОМКІН, В.РОГАНОВ, В.КАЛИТЕНКО, Ю.ХАЛАБУДА, М.ТОРОПОВ, Ю.ОРЛОВ, Л.ШИНДЕРЕВ, Д.ВАКУЛЕНКО, В.КОНДРАТЮК, С.БОЧАРОВ, О.ІЗОТОВ, В.ЛУЗАНОВ, А.ПІДПАЛЬНИЙ, В.БЕЗПАЛОВ, В.ФЕДОРЕНКО та інші. Ось далеко не повний перелік регбістів, які захищали честь славнозвісної команди «ДИНАМО».

В листопаді-грудні 1963 року в середній загальноосвітній школі № 173 м. Києва ( пр.Чубаря, 20) за сприяння директора Героя Соціалістичної Праці Надії Василівни ОНАЦЬКОЇ студент Київського політехнічного інституту Володимир БОРИСКІН організував спочатку секцію регбі, а потім із старшокласників шкільну регбійну команду. Але у Володимира БОРИСКІНА були більш амбіційні плани. Він об’єднав досвідчених регбістів команди КПІ ( В.МАСОЛ, О.БУКАЄВ, Л.КІЧА та інші), шкільну команду та своїх одногрупників по інституту в один спортивний колектив. Так була створена в 1964 році команда «ДИНАМО», яка дуже швидко зайняла лідируючі позиції в українському регбі. Слід відмітити, що із учнів с/школи № 173 провідними гравцями команди «Динамо» стали однокласники Володимир РЕЙНІШ, Геннадій КОТЛЯР, Леонід ШИНДЕРЕВ, Анатолій СЕМАШКО, Володимир МЕДВЕДЕВ, Юрій ОРЛОВ та інші. Засновником та організатором цього динамівського колективу став визначний гравець та тренер Володимир Іванович БОРИСКІН.

Довідково: Старший тренер команди «Динамо» Володимир Іванович БОРИСКІН, 23.10. 1944 року народження – студент факультету автоматики та електроприладобудування Київського політехнічного інституту, наймолодший (18 років) із засновників першої в Україні регбійної команди «Політехнік». В 19 років створив команду «ДИНАМО». Володимир БОРИСКІН відзначався високим інтелектом та організаторськими здібностями, в 1972 році увійшов до 30-ки кращих регбістів СРСР. Арбітр республіканської категорії з регбі, один із організаторів регбійного суддівського корпусу України. Входив до складу Оргбюро і був одним з ініціаторів створення федерації регбі УРСР. Володимир Іванович вніс величезний вклад в заснування та розбудову вітчизняного регбі. На жаль, 04 березня 2022 року, після важкої хвороби Володимир Іванович БОРИСКІН пішов з життя.

Команда «ДИНАМО» - п’ятиразовий Чемпіон України (1965, 1967, 1968, 1969, 1971), дворазовий срібний призер Чемпіонатів (1970, 1973) та бронзовий призер 1974 року.

В Чемпіонатах СРСР серед команд ДСТ «ДИНАМО» кияни двічі були Чемпіонами (1970, 1971), один раз вибороли срібні медалі (1972) і двічі нагороджувалися бронзовими медалями (1968,1973). Слід відзначити, що в цих змаганнях приймали участь найкращі команди Радянського Союзу того часу.

З 1968 по 1974 рік команда київського «ДИНАМО» приймала участь в Чемпіонатах СРСР, які проводилися під егідою Центральної ради союзу спортивних товариств і організацій СРСР та створеної в 1967 році федерації регбі Радянського Союзу.

В 1968 році київському «Динамо» випала велика честь представляти нашу республіку в першому офіційному чемпіонаті Радянського Союзу з регбі. Динамівська команда гідно провела всі матчі, на рівних змагалася з московськими, ленінградськими, грузинськими регбістами і посіла 5-8 місце. Динамівці в 1968 році заклали фундамент участі, майбутніх перемог і тріумфів українського регбі на всесоюзній та міжнародній аренах. ДОВІДКОВО: про перший офіційний чемпіонат СРСР та участь у ньому «ДИНАМО» читайте на сайті ФРУ в матеріалі від 03 жовтня 2023 року.

А ось як прокоментував підсумки фіналу Чемпіонату СРСР 1969 року суддя республіканської категорії Леонід ШЕЛЕСТОВИЧ: «Майже два тижні в Новій Каховці тривали фінальні ігри першості Радянського Союзу з регбі. Чемпіони України 1969 року – регбісти київського «Динамо» програму – мінімум виконали: вони посіли сьоме місце й зберегли право представляти наступного року нашу республіку у вищій лізі. Для киян сезон не був насичений зустрічами з командами, приблизно рівними за класом, ось і доводилось нашим динамівцям шукати спаринг-партнерів за тридев’ять земель. Український календар змагань включає тільки фінал першості республіки. Чемпіонат, що завершився в Новій Каховці, поставив перед українськими прихильниками регбі важливе питання: що треба зробити, щоб найближчим часом зрівнятися за класом з провідними командами країни? На думку фахівців, регбі в УРСР йде вірним шляхом – шляхом гострої комбінаційної гри, але йому бракує масовості, ігрового досвіду, якого можна набути тільки в змаганнях» - «СПОРТИВНА ГАЗЕТА», № 125 від 23 жовтня 1969 р.

16 липня 1970 року в Києві та Тбілісі матчами команд першої групи відкрився третій чемпіонат Радянського Союзу з регбі. В першу групу «А» входить вісім найсильніших команд держави за результатами минулорічної першості: ВПА(ВВА) ім. Ю.О.Гагаріна, СК «ФІЛІ» (Москва), Московський авіаційний інститут, столичні «Автомобіліст» і «Динамо», «Локомотив» (Тбілісі), «ДИНАМО» (Київ) та ленінградський «Буревісник».

Ось як висвітлювала перебіг матчів другого туру «СПОРТИВНА ГАЗЕТА» №87 від 21 липня 1970 року: «Перед самим матчем між київськими динамівцями і регбістами МАІ почалася злива, яка не вщухала вже до кінця гри. Ковзке поле і мокрий м’яч, безумовно, відбилися на діях спортсменів обох команд. Двобій проходив у повільному темпі, з частими втратами м’яча, неточними пасами. Щоб не ризикувати , доводилося безліч разів відбивати м’яч ногами, адже кожна помилка могла стати фатальною. Перший тайм завершився безрезультатно. У другій половині гри відчутною стає перевага господарів поля(динамівців). Вони все частіше гостюють на половині суперника, але прикрі помилки не дозволяють добитися результату. Москвичі часто нервують, і суддя зустрічі Грумбінас кілька разів карає студентів МАІ штрафними. Граючий тренер «Динамо» Борискін, на жаль, не влучає по воротах. До фінального свистка рахунок так і не було відкрито - 0:0. А на стадіоні «Спартак» регбісти ВПА з рахунком 6:0 перемогли московських динамівців. І тут на боротьбу вплинула погода. І все ж цей матч виявився цікавішим за перший.» За результатами чемпіонату київське «ДИНАМО» разом з ленінградським «Буревісником» розділили 6-7 місце в турнірній таблиці.

В двох містах – Ленінграді та підмосковному Моніно - 14 липня 1971 року стартував четвертий чемпіонат СРСР з регбі. Першість виборювали: минулорічний чемпіон «ФІЛІ», МАІ та «Спартак» (всі – Москва), команда Військово-повітряної академії ім. Ю.О.Гагаріна (Московська область), «Локомотив» (Тбілісі), «Динамо» (Тбілісі), «ДИНАМО» (Київ) та «Буревісник» (Ленінград). Перший круг пройшов на протязі тижня, а заключний етап чемпіонату відбувся 19-25 вересня в Кутаїсі.

«СПОРТИВНА ГАЗЕТА» у номері від 24 вересня 1971 року так прокоментувала фінальні матчі чемпіонату: «У Кутаїсі розпочався останній етап чемпіонату Радянського Союзу з регбі серед команд вищої ліги. Як відомо, нашу республіку у вісімці найсильніших представляє київське «ДИНАМО». Останнього ігрового дня динамівці Києва взяли гору над московським «Спартаком» з рахунком 14:8. Тбіліські залізничники подолали опір своїх земляків-динамівців – 9:8, а спортивний клуб «Філі» зіграв внічию з ленінградським «Буревісником» - 12:12. А ще напередодні достроково визначився чемпіон Радянського Союзу з регбі 1971 року. Найвищі нагороди завоювали представники Військово-Повітряної Академії імені Юрія Гагаріна з підмосковного міста Моніно, які у впертій боротьбі перемогли грізного суперника – команду МАІ з рахунком 14:6.» Київська команда «ДИНАМО» посіла шосте місце в чемпіонаті і продемонструвала високий рівень гри в поєдинках з суперниками.

П’ятий чемпіонат СРСР 1972 року пройшов по новій формулі, де матчі проводилися з роз’їздами , в два кола по вихідним дням. Також ціна однієї спроби була збільшена до 4-х очок. Підсумки спортивного сезону кореспондент А.Тализін підвів у матеріалі газети «Правда» від 12 жовтня 1972 року: «Завершився чемпіонат СРСР з регбі. Так склалося, що останній матч вирішував долю бронзових медалей. Регбісти Військово-повітряної академії ім. Ю.О.Гагаріна, які вже забезпечили собі «срібло», перемогли ленінградський «Буревісник» з переконливим рахунком 28:9 і тим самим позбавили своїх суперників третього місця. Як відомо, золоті медалі завоювали регбісти спортивного клубу «Філі», які після річної перерви повернули собі звання чемпіонів Радянського Союзу. А бронзові нагороди дісталися регбістам тбіліського «Локомотиву». Що можна сказати про першість, яка закінчилася? Вперше змагання проводилися по новій системі. Команди зустрічалися між собою на вихідних двічі – на своєму і чужому полях. Така система, на загальну думку, повністю виправдала себе. Проведення матчів на вихідні дні дозволило не відривати учасників чемпіонату від роботи чи навчання, а крім того, що дуже важливо, зросла популярність регбі. Серед кращих гравців чемпіонату слід виділити капітана льотчиків Грачева, ленінградця Румянцева, тбілісців Харшиладзе і Абашидзе, київського динамівця АДОМАЙТИСА.» А в сезоні наступного 1973 року Владислав АДОМАЙТИС став володарем бронзової медалі чемпіонату у складі команди ВПА(ВВА) м. Моніно та в черговий раз увійшов до 30-ки найкращих регбістів країни. Київське «ДИНАМО» посіло в цьому чемпіонаті восьме місце.

До 30-ки найсильніших регбістів СРСР входили динамівці: Вадим КРАВЦОВ (1968 рік), Анатолій СЕМАШКО (1969 рік), Юрій ДМИТРІЄВ (1970 рік), Владислав АДОМАЙТИС та Ігор КИТАЙЦЕВ (1971 рік), Володимир БОРИСКІН, Владислав АДОМАЙТИС та Ігор КИТАЙЦЕВ (1972 рік). А в 1973-1974 роках Юрій ДМИТРІЄВ та Владислав АДОМАЙТИС теж входили до 30-ки найсильніших, але вже граючи за КІІЦА та ВПА(ВВА) м. Моніно.

До збірної команди Радянського Союзу запрошувалися вихованці та колишні гравці команди «ДИНАМО»: В’ячеслав ГОРГО, Ігор КИТАЙЦЕВ, Владислав АДОМАЙТИС, Юрій ДМИТРІЄВ, Микола ТОРОПОВ та інші.

Неодноразово динамівців визнавалося «кращими гравцями» і «кращими бомбардирами» чемпіонатів та інших регбійних турнірів. Так вже в першому Чемпіонаті України 1965 року, де «ДИНАМО» стало переможцем, кращим гравцем було визнано Євгена ІГНАТОВА, а найбільшу кількість очок в цих змаганнях здобув Генадій КОТЛЯР.

Багатьом відомим регбістам-динамівцям були присвоєні високі спортивні звання «Майстер спорту СРСР» та «Заслужений тренер України».

Київське «Динамо» - багаторазовий чемпіон та володар Кубку м. Києва. А в 1969-1970 роках динамівці в принципових поєдинках з командою «Спартак» отримали переконливі перемоги та стали володарями престижного Кубку газети «Молода Гвардія».

В 60-х роках та на початку 70-х років гравці київського «Динамо» і команда в цілому переважали інші київські команди і в майстерності, і в комбінаційній грі, і в силовій боротьбі. Динамівці першими з українських команд використовували відеозйомку матчів чемпіонатів УРСР та Радянського Союзу для подальшого вивчення та вдосконалення гри. Тренери та гравці команди постійно приймали участь в республіканських та всесоюзних навчально-методичних семінарах, де опановували новітні зарубіжні тактичні схеми гри. Всі роки існування в динамівському колективі було два склади гравців та юнацькі команди. В резерві головної команди знаходилися наступні регбісти: В.Завгородній, А.Шугуров, Ю.Волчков, О.Дзюба, М.Бородін, В.Самохвалов, А.Корешев, Б.Хижняк, А.Кириленко, О.Котелкін, В.Мілютін, С.Івлев, В.Харзицький, С.Єжов, О.Родіонов, В.Волосов, А.Проценко, Є.Журавлев, А.Лазук, О.Савенок та багато інших.

В 1974 році рішенням Центральної ради всесоюзного ДСТ «ДИНАМО» розвиток регбі в товаристві, на превеликий жаль, було призупинено і всі динамівські регбійні команди на теренах Радянського Союзу були розформовані.

Але бійцівський переможний динамівський дух залишився. Велика кількість київських динамівців була запрошена до столичної команди КІІЦА(Спартак), завдяки чому рівень майстерності «авіаторців» значно виріс, що сприяло перемогам на всесоюзній арені. В команду КІІЦА (Спартак) в різні роки перейшли регбісти-динамівці, які мали великий досвід виступів у вищій лізі Чемпіонатів СРСР - це В. КРАВЦОВ, В ШИШКУНОВ, В. ШАМБОРСЬКИЙ. О.ЛИПЕНКО, В.ГОРГО, В.АДОМАЙТИС, Л.СОКОЛОВ, М.ТОРОПОВ, Б.ЛЯЛІКОВ, А.СЕМАШКО, В.ФЕДОРЕНКО, В.РЕЙНІШ, Є.ІГНАТОВ, О.ЗАДИРАКА , В.БЕЗПАЛОВ, Ю.ДМІТРІЄВ, С.БОНДАРЕВ, І.КИТАЙЦЕВ, П.ЯКОВЛЕВ та інші. А в 1974 та в 1975 роках, коли команда КІІЦА виборювала срібні медалі чемпіонату СРСР, в їх основному складі виступали більш ніж 14 динамівців!!!

А лави київського «ПОЛІТЕХНІКА» поповнили динамівці Валерій ГЕРАСИМЕНКО, Анатолій СТРАХОВ, Дмитро ВАКУЛЕНКО, Юрій БУТЕЙКО, Михайло КИСЛЯК, Юрій БОЙКО та інші, які допомогли молодій студентській команді вийти до вищої ліги Чемпіонату СРСР, увійти до шістки кращих команд країні та стати фіналістом Кубку СРСР.

Володимир БОРИСКІН також не залишив тренерського містка. Довгий час він працював в Київському обласному товаристві «Авангард», де тренував однойменну регбійну команду. А в 1975 році Володимир Іванович разом з командою «Машинобудівник» став Чемпіоном УРСР серед юнаків, перемігши регбістів КІІЦА та КПІ, а потім виборов срібні медалі першого юнацького чемпіонату СРСР з регбі.

Імена регбістів київського «ДИНАМО» вписані золотими буквами в історію українського регбі!

Вітаємо ветеранів-динамівців, усіх українських регбістів, тренерів та вболівальників зі знаменною датою - 60 років від дня заснування славетної команди «ДИНАМО»!

Найкращі побажання всій регбійній спільноті України!

 
25 серпня 2024 г.
«Левиці» (Львів) вибороли Кубок України 2024 року з регбі-7 серед жінок!

Відео галерея до новини ««Левиці» (Львів) вибороли Кубок України 2024 року з регбі-7 серед жінок!».

21 червня 2024 г.
Регбісти Збірної Харківської області – володарі золотих медалей чоловічої Суперліги з регбі-7 сезону 2024 року!

Відео галерея до новини «Регбісти Збірної Харківської області – володарі золотих медалей чоловічої Суперліги з регбі-7 сезону 2024 року!».

 
Яскраві моменти Кубка України з регбі-7 2024 року серед чоловіків