Новость подробно
30 ноября 2024 г.

ІСТОРІЯ РЕГБІ в КПІ – рік 1964

Перші перемоги студентів – політехніків.

Восени 1962 року група студентів-ентузіастів на чолі  з другокурсником факультету автоматики та електроприладобудування Валентином ХОНІНИМ зібралася на перше тренування з регбі. Спочатку познайомилися, потім намагалися зрозуміти, що ж треба робити з цією овальною «динею». Добре, що В. Хонін разом з регбійним м’ячом привіз до Києва два листочки, на яких були записані регбійні правила. Виявилося, що майже ніхто з майбутніх «чемпіонів» не чув про регбі  і ніколи не бачив як в неї грають!

Ось так зароджувалася нова командна гра в КПІ та в Україні. Наші студенти напрочуд швидко розібралися в тонкощах цієї красивої, мужньої і математично вивіреної інтелектуальної гри.

Довідково: на батьківщині регбі Англії існує така поговірка: «Футбол- це гра джентльменів,  в яку грають хулігани, а регбі - це  гра хуліганів,  в яку  грають джентльмени».

Вже менш ніж за рік, інститутська команда «ПОЛІТЕХНІК» першою з українських команд брала участь в офіційних всесоюзних змаганнях – Чемпіонаті СРСР серед студентів (ЦР ДСТ «Буревісник») 1963 року.

Інтерес до нової гри в інституті настільки виріс, що на тренування приходило більш ніж 45 студентів. Це дало змогу виставляти на турнірах дві команди. Крім цього з’явилася юнацька команда до 18 років.

Регбісти відчували підтримку  ректора КПІ Олександра Сергійовича ПЛИГУНОВА, профкому, студради та спортклубу інституту і, особливо,  завідуючого кафедрою фізвиховання Сергія Івановича КАЛЕНЧУКА, який безпосередньо  опікувався регбістами. 

Довідково: В 60-70 роки минулого століття Київський політехнічний інститут став провідним вищим учбовим закладом  в організації фізичного виховання та спорту серед вузів колишнього  СРСР. Студенти і викладачі інституту приймали участь практично у всіх  командних та індивідуальних змаганнях. В 1960 році  за ініціативою завідуючого кафедрою фізвиховання Каленчука С.І. вперше в Україні учбовий процес з фізичного виховання було перебудовано по принципу спортивної спеціалізації.  Це дало змогу і молодому виду спорту, регбі, в короткий час досягти значних успіхів.

В 1964 році команда поповнюється студентами: Георгієм ЦИГАНКОВИМ (ММФ), Олександром ЧИГИРЕМ (ХТФ),  Віктором САЙ (ХТФ), Олегом СТАРОВОЙТЕНКО (ФАЕПБ), Борисом ШЕЛЛЕРОМ (ПБФ),  Василем РЕЗНИЧЕНКО (ММФ),  Валерієм БАЗИЛИНСЬКИМ (ММФ),  Валентином ЗОЗУЛЕЮ,  Миколою ПОНОМАРЕНКО, Валерієм УДІНЦЕВИМ(ФАЕПБ) та іншими, які  досить швидко увійшли  до основного складу «ПОЛІТЕХНІКА». 

Довідково: ШЕЛЛЕР Борис Олександрович , народився 02 травня 1944 року, закінчив приладобудівний факультет КПІ, майстер спорту СРСР з регбі, чемпіон України, з 1964 до останніх днів життя був відданий  рідній АЛЬМА МАТЕР - КПІ ім. Ігоря Сікорського та регбійній команді «Політехнік», вніс неоціненний вклад у розвиток регбі в університеті та в нашій країні.

В Києві та в Україні з’являються нові регбійні команди, які створюють гравці КПІ. Володимир БОРИСКІН у віці 19 років заснував команду «ДИНАМО», Євген ІГНАТОВ – команду «АВАНГАРД», Віктор ТРОХИМЕНКО – команду «ЛОКОМОТИВ». Гравців команди «ЗМІНА» починає тренувати Валентин ЗОЗУЛЯ, майбутній капітан «ПОЛІТЕХНІКА». За участю регбістів КПІ була сформована команда в Київському технологічному інституті легкої промисловості.  Юрій БІРУЛЯ (гравець КПІ у 1963 році)  прийняв естафету у засновника команди «Спартак-КІІЦА» Владислава КЛЕТИНСЬКОГО і за допомогою регбістів КПІ продовжував формувати регбійний колектив в КІЦПФ. Студент одеського держуніверситету Леонід ШЕЛЕСТОВИЧ (гравець КПІ у 1963 році) стає одним із організаторів регбі в Одесі.  Згодом Валентин ХОНІН організовує команду СКА.

З початку 1964 року київські команди проводили тренувальні ігри між собою, але офіційних турнірів не відбувалося.

Згадує гравець команди, студент теплоенергетичного факультету Євген ІГНАТОВ: «У квітні 1964 року ми  з Віктором ТРОХИМЕНКО (студент ТЕФ, регбіст КПІ)  відвідали столичний Спорткомітет, де погодили проведення перших офіційних змагань з регбі у м. Києві. Нам порекомендували  відшукати партнерів та спонсорів цих змагань і ми звернулися до редакції газети «Молода Гвардія». Редакція цієї молодіжної газети знаходилась на вул. Свердлова(тепер Прорізна) біля славнозвісного  кінотеатру «Комсомолець України». Зараз там функціонує  «Молодий театр». Керівництво  газети з радістю погодилося прийняти саму активну участь в організації проведення турніру. Ми написали статтю-анонс в газеті про новий вид спорту та про перший турнір з регбі в столиці».

Турнір на призи газети «Молода гвардія» пройшов в м. Києві на стадіоні Київського військового округу з 27 по 31 травня.

29 травня в матчі за третє місце регбісти КПІ-2 перемогли команду «Зміна» з рахунком 21:14 і завоювали бронзові медалі.

А 31 травня у фінальному поєдинку регбісти основного складу команди КПІ переконливо перемогли спартаківців з рахунком 15:9 і вибороли Кубок газети «Молода гвардія» та золоті медалі!

Перша історична перемога політехніків  в офіційних змаганнях м. Києва була здобута!

Ось як висвітлювала перебіг цих змагань газета «Молода Гвардія» в номері 66 від 03 червня 1964 р. «Закінчилися перші міські змагання регбістів столиці України на кубок «Молодої Гвардії». За приз нашої газети змагалися шість команд. Найсильніші колективи міста, команди Політехнічного інституту та Інституту цивільного повітряного флоту, «схрестили зброю» у фіналі.  Перемогу, а з нею і кубок здобули спортсмени КПІ. «Політехніки» показали більш розумну і тактично зрілу гру. Дев’ять очок вони здобули з штрафних ударів, один раз «приземлили м’яч і один раз забили з «відскоку».  Дії регбістів КІЦПФ були занадто прямолінійними.  Молоді київські регбісти повинні з самого початку взяти курс на технічну комбінаційну гру. Бо питання «бути чи не бути» регбі в нашому місті цілком залежить саме від того, який шлях оберуть ентузіасти цієї гри».

І трохи гумору - всі регбісти  «Спартака» за вказівкою граючого тренера Ю.Бірулі  у  фіналу з командою КПІ наділи на голову боксерські шоломи і на протязі першого тайму нічого не чули. В перерві вони викинули ці шоломи і продовжили поєдинок. Цей випадок і до сьогодні з посмішкою згадують учасники того поєдинку!

Ось вони, регбісти – політехніки, які стали лауреатами - переможцями перших офіційних змагань з регбі у столиці України: Микола ТОДОСІЄНКО (капітан команди), Володимир БОРИСКІН,  Борис ШЕЛЛЕР, Василь РЕЗНИЧЕНКО, Анатолій МАКЕЄВ, Євген ІГНАТОВ, Валентин ХОНІН, Валерій ФЕДОРОВ, Анатолій ТЯЖКОРОБ,  Володимир МОГІЛЕЙ,  Леонід КІЧА,  Олег СТАРОВОЙТЕНКО,  Валентин ЗОЗУЛЯ,  Володимир СОЛОМОНОВ,  Михайло ЛІХМАН,  Віктор ТРОХИМЕНКО, Сергій МАКУШКО.

А ще раніше, на початку 1964 року, все ті ж молоді активісти регбі студенти теплоенергетичного факультету Віктор ТРОХИМЕНКО та Євген ІГНАТОВ звернулися до керівника відділу спортивних ігор Спорткомітету УРСР Бориса ЮМАШЕВА з проханням провести першість м. Києва з регбі на офіційному рівні.  Пропозиція регбістів КПІ була підтримана, і Б.Юмашев  доручив розробити необхідну документацію з подальшим внесенням турніру на першість м. Києва до календаря змагань.

Довідково: В.Трохименко та Є. Ігнатов разом з співробітником відділу спортивних ігор Костянтином Колодяжним підготували Положення про проведення Першості м. Києва та інші необхідні документи щодо змагань з регбі та передали їх на узгодження і затвердження вищому керівництву.

У вересні 1964 року була  проведена офіційна  першість м. Києва.  В змаганнях прийняло участь вісім колективів міста. Клуб-регбі «Політехнік» був представлений двома командами.  «Буревісник» (КПІ-1) на протязі всього турніру значно переважав суперників і до фінальної зустрічі зі «Спартаком» прийшов з вражаючою різницею очок -  221:18. На жаль, у заключному турі політехніки до останньої хвилини вигравали у спартаківців, але пропустили дуже спірну спробу і  поступилися суперникам 19:17. Малою втіхою стали для наших студентів срібні медалі першості Києва.

 Із спогадів гравця команди КПІ, студента теплоенергетичного факультету Віталія ПЕЛЕХА:  «Вирішальна гра зі спартаківцями була дуже напруженою. Звичайно, що ніхто не хотів поступатися. На протязі всього матчу мі володіли ініціативою і за декілька хвилин до закінчення поєдинку вели в рахунку.  На останніх хвилинах біля нашої заліковки була сутичка, гравці обох команд впали на траву і регбіст «Спартака» приземлив м’яч за сантиметрів 25 від лінії залікового поля. Я в той момент знаходився поряд з арбітром і бачив, що м’яч  не перетнув лінію поля. Але суддя з незрозумілих причин зарахував спробу. Такому рішенню судді здивувалися не тільки політехніки, а і спартаківці. В ту ж мить пролунав фінальний свисток і матч було завершено. Прізвище судді я, на жаль, вже не пам’ятаю».

Згадує гравець команди КПІ, студент факультету автоматики та електроприладобудування  Валентин ХОНІН: «Матчі між київськими командами, як правило, проводилися на стадіоні в Жулянах. Розмітку на полі робили самі,  самотужки встановлювали ворота та інші атрибути регбійної гри.     Після закінчення поєдинків, і влітку, і взимку,  всі милися під однією колонкою, яка була біля стадіону. А потім  разом йшли в кафе, де споживали смачну випічку, мінеральну воду, лимонад, каву та пиво. Команда КПІ була як одна дружня сім’я».

Спортивний сезон продовжувався, і з нагоди 20-річчя визволення України від фашистських загарбників дніпропетровські регбісти  виступили з ініціативою провести в їхньому місті турнір українських команд з регбі.  З другого по четверте жовтня на стадіоні «Локомотив»  відбулися перші офіційні всеукраїнські змагання з регбі, в яких прийняли участь збірна команда м. Києва, «Авангард» м. Одеса, «Локомотив» м. Дніпропетровськ та гості з Тбілісі.     Болільники побачили нову гру, в якій об’єдналися футбол, легка атлетика, баскетбол, боротьба і акробатика. Як показали зустрічі, команди –учасники добре підготувалися до кубкових змагань.

Збірна команда м. Києва була сформована на базі регбійного клубу «ПОЛІТЕХНІК»  і до її складу   увійшли:  викладач КПІ Микола ТОДОСІЄНКО (капітан команди), студенти КПІ Віталій ПЕЛЕХ, Євген ІГНАТОВ, Леонід КІЧА, Валерій ФЕДОРОВ,  Валентин ХОНІН, Олег СТАРОВОЙТЕНКО, Борис ШЕЛЛЕР, Валентин ЗОЗУЛЯ, Сергій МАКУШКО. Тренером збірної було призначено старшого тренера «ПОЛІТЕХНІКА» Сергія СОПІНА.

Довідково:  Збірна команда м. Києва була відряджена до м. Дніпропетровськ  Київскою міською Радою  Союзу спортивних товариств та  організацій  УРСР.   На сьогодні серед нас є свідки цих визначних, на той час, змагань і вони охоче діляться своїми спогадами. Серед них політехніки   Валерій ФЕДОРОВ, Валентин ХОНІН, Євген ІГНАТОВ,  Віталій ПЕЛЕХ, Олександр КЛІНКОВ (Спартак)   та інші.

Головним арбітром турніру був активіст регбі, суддя республіканської категорії  Юрій ДАЙНЕКО із Москви. Матчі обслуговували відомі гравці КПІ, які вже мали регбійний досвід та навички суддівства – Володимир БОРИСКІН, Віктор ТРОХИМЕНКО, Василь РЕЗНИЧЕНКО, Ігор КРИВЕНЬ та інші.

Перемігши регбістів з  Дніпропетровська і Одеси, наші студенти - політехніки у складі збірної посіли перше місце в турнірі.

«Кращим гравцем» змагань  визнали  студента факультету автоматики та електроприладобудування КПІ Олега СТАРОВОЙТЕНКО, якого відзначили спеціальним призом.

Підсумкова таблиця

М

Команда

И

В

Н

П

Р/О

О

-

1

Гантіаді Тбілісі

-

3

0

0

29-6

6

/Поза конкурсом/

1

Збірна м. Києва

-

2

0

1

23-6

4

 

2

Авангард Одеса

-

1

0

2

20-26

2

 

3

Локомотив Дніпро-ськ

-

0

0

3

9-43

0

 

Довідково: команда «Гантіаді» Тбілісі виступала на турнірі  поза конкурсом.

Всім гравцям збірної команди м. Києва, як переможцям,  були вручені золоті медалі і дипломи та присвоєно 1-й дорослий спортивний розряд, про що вони, і дотепер, з гордістю згадують.

Упродовж року в українському регбі активно проводилися різні організаційні заходи та структурування змагань.

Спочатку з метою подальшого розвитку регбі в Україні було створено Оргбюро федерації регбі. Головними задачами Оргбюро на 1964 рік були:

- подальший масовий розвиток регбі в республіці;

- покращання учбово-тренувальної роботи в командах;

- розробка заходів з підготовки до всесоюзних змагань;

- створення федерації регбі України;

- також було підготовлено лист-клопотання до Союзу спортивних товариств та організацій УРСР про включення регбі до календаря республіканських змагань на 1965 рік.

В плані роботи цього робочого органу за 11 пунктів із 13-ти відповідали представники команди київського «ПОЛІТЕХНІКА». За 6 (шість) заходів плану відповідальний був  Володимир БОРИСКІН,  4 (чотири) заходи доручили відпрацювати  Валентину ХОНІНУ і ще за один пункт відповідав Леонід КІЧА. Таким чином основна робота по розвитку регбі  в Україні була покладена на «студентів-політехніків».

Слід відмітити, що багатьом із організаторів регбі в 1964 році не виповнилося навіть і 20-ти років!

Наприкінці 1964 року відбулася ще одна значна подія в спортивному житті. На установчих зборах представників регбійних команд республіки першим президентом Федерації регбі УРСР було одноголосно обрано викладача Київського політехнічного інституту,  гравця команди «ПОЛІТЕХНІК»  Миколу Марковича ТОДОСІЄНКА.

Завдяки регбістам-політехнікам та за  підтримки керівництва КПІ регбі, як молодий вид спорту, почав активно розвиватися у всіх куточках України і гармонічно влився у велику спортивну сім’ю нашої республіки.

Олександр СВЕРТОКА, випускник КПІ

Борьба с голодом
 
Get into Rugby
25 августа 2024 г.
«Левиці» (Львів) вибороли Кубок України 2024 року з регбі-7 серед жінок!

Видео галерея к новости ««Левиці» (Львів) вибороли Кубок України 2024 року з регбі-7 серед жінок!».

21 июня 2024 г.
Регбісти Збірної Харківської області – володарі золотих медалей чоловічої Суперліги з регбі-7 сезону 2024 року!

Видео галерея к новости «Регбісти Збірної Харківської області – володарі золотих медалей чоловічої Суперліги з регбі-7 сезону 2024 року!».

 
Збірна Харківської області – чемпіон України з регбі-7 2024 року серед чоловічих команд Суперліги!
Міністерство молоді та спорту України
 
Національний Олімпійський комітет України
 
Сайт Всемирной Федерации Регби
 
Rugby Europe
 
Федерация регби Одесской области